U Hrvatskoj je moždani udar drugi uzrok smrtnosti s više od 6.000 umrlih svake godine, od toga 60% žena.
Nadalje u 15% svih umrlih žena uzrok je moždani udar. Procijenjeni broj svih novih slučajeva moždanih udara u Hrvatskoj je između 15.000 i 16.000 godišnje – oko 7.000 muškaraca i 8.000 žena. Većinom su to osobe starije životne dobi, s već pridruženim čimbenicima rizika (hipertenzija, šećerna bolest, masnoće, aritmije). Međutim u oko 20% slučajeva moždani udar nastaje i u mlađoj životnoj dobi, oko 45. godine života. Tu žene imaju posebne čimbenike rizika kao što je migrena, udružena s pušenjem, hormonalna terapija, prirođene promjene krvnih žila koje dovode do slabosti stijenke, promjene u koje ubrajamo trudnoću i razdoblje neposredno nakon trudnoće.
Moždani udar je nedovoljno prepoznat, nedovoljno dijagnosticiran i nedovoljno liječen. Ono što je važno kod moždanog udara je vrijeme, kako mi volimo reći „Time is brain“, vrijeme je mozak. Najvažnije je na vrijeme prepoznati znakove moždanog udara i potom se što brže javiti u hitnu službu. Pozivanje pomoći u prvim minutama, najbolja je pomoć u liječenju moždanog udara koja izravno utječe na ishod liječenja. U slučaju da nakon liječenja invaliditet ipak zaostane, potrebna je dugotrajna, uporna, ciljana rehabilitacija koja je ponekad i doživotna.
Znakovi moždanog udara
Najčešći simptomi moždanog udara su slabost ili utrnulost jedne strane tijela, poremećaj govora, poremećaj vida ili smetnje ravnoteže i koordinacije. U engleskom govornom području, što je globalno svjetski priznato, postoji akronim FAST – kratica koja može pomoći u brzom prepoznavanju znakova upozorenja i simptoma moždanog udara.
F= face ( lice) – u moždanom udaru može doći do asimetrije lica i usnih kutova, tako da se lice ” iskrivi”
A = arm ( ruka) – slabost ili kompletna oduzetost jedne ruke ukazuje na moždani udar
S= speech ( govor) – bolesnik s moždanim udarom može otežano izgovarati ili razumjeti ono što mu se govori
T= time ( vrijeme)- ako osoba pokazuje neke od gore navedenih simptoma, potrebno je odmah pozvati hitnu pomoć -194.
Uz navedene simptome moždani udar se može manifestirati i poremećajem stanja svijesti, epileptičkim napadajem, promjenama osjeta u polovici tijela i lica, smetnjama hoda, osjećajem gubitka ravnoteže, vrtoglavicom, koja može biti praćena mučninom i povraćanjem, promjenama vida, duplim slikama, te jakom glavoboljom. Nekada znakovi mogu biti i promjene raspoloženja, zbunjenost, konfuzija, gubitak pamćenja.