Sve više stanovništva u razvijenim zemljama ispunjava kriterije za dijagnozu pretilosti. Stoga i ne čudi kako raste interes za dijete s niskim udjelom ugljikohidrata i visokim udjelom bjelančevina. Ponovno oživljena popularnost takvih dijeta možda je djelomično potaknuta njihovim promoviranjem na društvenim mrežama kao učinkovito sredstvo za brzo mršavljenje i bolju kontrolu glikemije.
Proteinska dijeta i utjecaj na bubrege
Iako su visokoproteinske dijete i dalje popularne za mršavljenje i dijabetes tipa 2, dokazi upućuju na to da se pogoršanje bubrežne funkcije može dogoditi kod pojedinaca s – a možda i bez – oštećene funkcije bubrega. Visoki unos proteina hranom može uzrokovati povišen krvni tlak unutar bubrežnih struktura. To može biti uzrok oštećenja, a potom rezultira i pojavom proteina u urinu. Također je moguće da dugotrajni visoki unos proteina dovede i do nove kronične bubrežne bolesti.
Kvaliteta prehrambenih proteina također može igrati ulogu u zdravlju bubrega. U usporedbi s proteinima iz biljnih izvora, životinjski proteini su povezani s većim rizikom bubrežnog oštećenja. Potencijalni medijatori oštećenja bubrega životinjskim proteinima uključuju neravnotežu crijevnog mikrobioma i posljedičnu upalu.