Zašto je važno na vrijeme dijagnosticirati osteoporozu?
Smanjenje koštane mase, koje se događa u početku ne daje nikakve simptome. Stoga je važna rana dijagnoza osteoporoze, osobito u osoba s povećanim rizikom.
Dijagnostika započinje detaljnim razgovorom i kliničkim pregledom te uvidom u sve bolesti koje mogu biti rizični čimbenici. Potom slijede dijagnostički postupci.
Rendgensko snimanje kralježnice daje dosta podataka o promjenama kralježaka, pogotovo kada je već došlo do prijeloma. Ova metoda nije dovoljna osjetljiva za procjenu gubitka koštane mase koji se na ovim snimkama može uočiti tek kad je izgubljeno 30 – 50 % koštane mase.
CT tehniku koristimo u slučaju pojave prijeloma kosti radi planiranja daljnjeg liječenja.
Magnetska rezonacija također služi za procjenu promjena kod već nastalih simptoma tj. kod prijeloma. Ova tehnika može razlikovati svježe promjene od starih (kroničnih) na kralješcima i najbolje do svih metoda prikazuje prikazuje promjene u kralješničkom kanalu i okolnim mekim tkivima.
Denzitometrija
Najbolja metoda za mjerenje gustoće koštanog tkiva je denzitometrija skeleta (kostura). Uobičajeno se koriste denzitometri koji su zasnovani na DXA ili DEXA metodi (engl. dual x-ray absorptiometry = apsorpciometrija s pomoću x ( rendgenskih) -zraka dviju različitih energija). DXA ili DEXA je metoda koja se koristi x-zrakama dvije jačine u vrlo maloj dozi koje se propuštaju kroz kost, a rezultat se obrađuje u elektroničkom računalu. Razlika energije propuštenih i apsorbiranih x-zraka omogućuje procjenu gustoće minerala kosti (BMD) koja se izražava u apsolutnim vrijednostima u g/cm2. BMD se mjeri u području slabinske kralježnice, vrata bedrene kosti (kuk) i donje trećine palčane kosti. Doza zračenja vrlo je niska, pretraga je jednostavna, bezbolna i brza. Traje 10-15 minuta, ne zahtijeva nikakvu pripremu osim odstranjenja metalnih dijelova s odjeće. Izvodi se sjedeći i držeći podlakticu na ležaju aparata ili ležeći na njemu. Doza zračenja primljena pri denzitometriji tako je mala da se ni osobe koje rade s uređajem ne štite posebno i kreće se unutar raspona dnevno dopuštenog zračenja iz okoline te ne predstavlja nikakvu opasnost za bolesnike. Denzitometrija je nezaobilazna pretraga kod menopauze, bolova i deformacija kralježnice, stanja nakon prijeloma, terapije kortikosteroidima i ostalim hormonima koji utječu na metabolizam kosti.
Ultrazvučno mjerenje mineralne gustoće kosti dobro se podudara s rezultatima DXA, nema x-zračenja, ali je manje pogodno za praćenje učinka liječenja u kliničkom radu s bolesnicima. Ova metoda se stoga više koristi u epidemiološkim istraživanjima.
Laboratorijski nalazi podrazumijevaju opsežno ispitivanje krvne slike, razine pojedinih hormona koji utječu na metabolizam kosti, izlučivanje kalcija u urinu, ispitivanje raznih biokemijskih pokazatelja, biljega koštane razgradnje itd.
Liječenje osteoporoze treba prilagoditi svakom bolesniku ponaosob, a izbor lijekova treba prepustiti liječniku.
Mr. sc. Josip Hat, dr. med. spec. radiolog.