Važno je znati o kojoj se vrsti kamenca radi
Specijalist nefrolog preporučuje metaboličku obradu kamenaca jer je ključno znati što su po sastavu, da bi mogli utjecati na njihov rast.
Čak do 85% kamenaca urotrakta čine kalcijski kamenci koji se sastoje od od kalcijskih oksalata i fosfata.
Kamenci koji sadrže kalcij najčešće se javljaju zbog:
- povišene razine kalcija
- urične kiseline i oksalata u urinu kao i
- snižene razine citrata u urinu.
Kamenci koji ne sadrže kalcij, struvitni kamenci građeni su od magnezij-amonij-fosfata, a cistinski kamenci građeni su aminokiseline cistina.
Struvitni kamenci čine oko 10% kamenaca i javljaju se češće u žena. Oni su posljedica mokraćnih infekcija, i to najčešće kad se kao uzročnici nađu bakterije roda Proteus, Pseudomonas i Klebsiella koje sadrže ureazu, specifični enzim koji razgrađuje ureju. U takvim slučajevima dolazi do alkalizacije urina i stvaranja kristala struvita. Strana tijela (npr. urinarni kateter) i/ili neurogeni mjehur su stanja koja povećavaju vjerojatnost urinarne infekcije te posljedično stvaranja struvitnih kamenaca.
Uratni kamenci čine 13% svih bubrežnih kamenaca. Čine ih uglavnom soli mokraćne kiseline.
Pacijenti koji boluju od gihta, imaju veću učestalost uratne litijaze. Ipak, većina pacijenata s uratnom litijazom nema povišene razine urične kiseline u krvi. Povišene razine urične kiseline su često posljedica dehidracije/smanjenog unosa vode i povišenog unosa hrane bogate purinom. Adekvatna hidracija (održavanje volumena mokraće najmanje dvije litre na dan), smanje unosa purina i/ili primjena lijekova koji smanjuju koncentraciju mokraćne kiseline u serumu (febuksostat), smanjuju izlučivanje urične kiseline urinom.
Cistinski kamenci su posljedica poremećaja transporta aminokiseline cistina u bubrežnim tubulima. U takvim slučajevima dolazi do pretjeranog izlučivanja cistina mokraćom te stvaranja cistinskih kamenaca. Cistinsku litijazu u prosjeku čini 1-2 posto slučajeva urolitijaze.
Koji su simptomi kamenca?
Prvi simptom je najčešće iznenadna, jaka, grčevita bol lumbalno (u donjem dijelu leđa) sa širenjem prema preponama/mjehur, a u muškaraca katkad i prema testisu. Uz bol se često javlja i mučnina te povraćanje.
Pojava povišene temperature, zimice i treskavice ukazuje na infekciju, vjerojatno i izraženiju opstrukciju/začepljenje mokraćnih putova kamenom. U takvim slučajevima se svakako treba javiti liječniku.
Dijagnostika
Glavni dijagnostički postupak za postavljanje dijagnoze urolitijaze je ultrazvučni pregled urotrakta. Pomoću UZV-a se utvrđuje prisutnost kamenca u bubregu te stupanj eventualne opstrukcije mokraćnih putova.
Asimptomatski kamenci otkrivaju se slučajno – ultrazvukom, rendgenskom pretragom ili CT-om.
Simptomatski kamenci otkrivaju se na osnovu kliničke slike te radioloških pretraga. Kamenci u mokraćovodu se obično ne mogu vidjeti ultrazvukom, no potrebno je napraviti i osnovne laboratorijske pretrage:
- KKS – kompletna krvna slika
- biokemija – ureja, kreatinin, kalij, mokraćna kiselina, kako bi se utvrdila bubrežna funkcija i
- sediment urina uz urinokulturu (pitanje uroinfekcije).
- RTG urotrakta
- po potrebi se može učiniti i CT urografija jer se može vizualizirati točno mjesto opstrukcije urotrakta i procijeniti veličina kamenca, što određuje terapijski pristup.